Magiczna szybka motocyklowa od Shoei. W nocy i w dzień, na każde warunki pogodowe

Amerykański serwis Cruiser przypomniał ciekawe rozwiązanie Shoei dotyczące szyb motocyklowych. Chodzi o dopasowującą się do warunków zewnętrznych, natężenia światła, fotochromową szybę, która została opracowana przez Shoei wraz z firmą Transitions Optical.

SHOEI Transitions Shields. Źródło: You Tube, SHOEI Helmets

Działanie szyby CWR-1 polega na oddziaływaniu materiału, z którego jest wykonana, na fale ultrafioletowe. Przy większej emisji światła szyba ulega samoistnemu przyciemnieniu, co trwa nie więcej niż 120 sekund. System jest niezawodny i działa w każdych warunkach.

shoei_transitions
Działanie szyby CWR-1. Foto: Shoei

W wypadku minimalnego oświetlenia, np. w nocy, CWR-1 pozostanie idealnie biała. Technologia zastosowana przez Shoei nie jest nowa. Podobne rozwiązania działają już od lat, np. w goglach narciarskich. Największa zaleta CWR-1 dotyczy prostoty działania systemu i trwałości szyb.

Szybka CWR-1 pojawiła się wpierw w kasku Shoei RF-1200. Producent chce stopniowo rozszerzać gamę produktu dla wielu modeli. Niestety fotochromatyczna szyba jest bardzo droga. Dla kasków NRX egzemplarz CWR-1 kosztuje w Polsce około 500 zł.

Chyba będzie trzeba jeszcze poczekać na rozpowszechnienie się tej technologii i spadek cen.

Źródło: motorcyclecruiser

%d bloggers like this: