Jak odnowić historyczny egzemplarz DKW NZ-250? Nowe życie motocykla z II Wojny Światowej

Łódzka ekipa Custom Factory zasłynęła już wcześniej wyremontowaniem samochodu pancernego „Kubuś” oraz pojazdu GAZ 67 Czapajew, historycznych maszyn, które brały udział w walkach podczas II Wojny Światowej.

Tym razem Kuba Nowicki i Artur Marciniak podjęli nowe, nietypowe wyzwanie. Chodzi o motocykl DKW NZ-250, który oryginalnie należał do Wehrmachtu.

Custom Factory i odrestaurowany DKW NZ 250. Foto: Discovery Channel

Zakupiony w Krakowie egzemplarz DKW NZ-250 trafił do Polski wraz z oddziałami Wehrmachtu, ale szczegóły jego historii nie są niestety znane. W naszym kraju miał tylko dwóch właścicieli zanim został zakupiony przez łódzkich wielbicieli motocyklowej historii. Zabytek kosztował 19 tys. złotych. Doprowadzenie maszyny do aktualnego stanu wymagało wyłożenia kolejnych 25 tys. zł.

Seria motocykli DKW NZ produkowana była w latach 1938-1945. Warto wspomnieć, że plany motocykli, linię produkcyjną oraz kadrę inżynierską Rosjanie wywieźli po wojnie do Iżewska. Tak powstały „rosyjskie” konstrukcje Iż 350 i Iż 49. DKW miało również wpływ na konstrukcje z czeskiej Jawy.

Fenomen serii NZ polegał na prostej, taniej ale równocześnie nowoczesnej konstrukcji. Motocykl NZ-250 produkowano w latach 1938- 1941. Zbudowano 26 700 sztuk tych maszyn. Ciekawostką jest, że pomimo przestawienia w 1939 r. niemieckich fabryk na produkcję dla armii, seria NZ, a w szczególności NZ-250, była przeznaczona wyłącznie na potrzeby odbiorców cywilnych.

Wersja 250 cm3 w odróżnieniu od 350 cm3, nie była produkowana dla wojska z uwagi na niską moc równą 9 KM. Nie przeszkadzało to przymusowo „wcielać” tych motocykli do armii.  W ten sposób prezentowany egzemplarz z fabryki w Chemnitz trafił do Wehrmachtu.

Historię odbudowy i renowacji DKW NZ, zakupionego przez Custom Factory, można obejrzeć dziś wieczorem na Discovery Channel o godzinie 21.40. Warto jeszcze dodać, że pieczołowicie odbudowana maszyna jest aktualnie wystawiona na sprzedaż….

Źródło: tvlider.pl

%d bloggers like this: