Harley-Davidson WL z 1942 roku. Piękny egzemplarz do kupienia… w Polsce!

We wrocławskim salonie Appaloosa wystawiony został zabytkowy, piękny model wojskowej edycji jednego z najsławniejszych motocykli amerykańskiej marki Harley-Davidson.

Motocykl Harley-Davidson WL jest doskonale zachowany i podobno odpala w każdych warunkach, co nie jest aż takie dziwne, bowiem te silniki były bardzo trwałe i mogły spalać praktycznie każdy rodzaj benzyny.

1942_model_wla_1
Harley-Davidson WL Pięknie zachowany WLA 1942 r. Foto: otomoto.pl

Mówiąc krótko, tylko wsiadać i jechać, chociaż może niekoniecznie od razu na wojnę. Gdyby jednak zaszła taka potrzeba, w zestawie znajdują się sakwy na prowiant i aminicję oraz olstro na strzelbę.

Przypomnijmy, że historia modelu WLA rozpoczęła się właściwie w 1937 roku, kiedy amerykański Departament Wojny poprosił Harleya-Davidsona oraz firmy Indian i Delco Corporation o dostarczenie maszyn do testowania dla armii.

1942_model_wla_2
Harley-Davidson WL Pięknie zachowany WLA 1942 r. Foto: otomoto.pl

Rząd amerykański zastrzegł, że motocykle muszą być w stanie sforsować bród i osiągnąć prędkość 105 km/h. Harley-Davidson przedstawił wariant modelu WL, który został ostatecznie uznany za najlepszą opcję. Do 1945 roku firma dostarczyła armii ponad 60 tysięcy motocykli WLA.

1942_model_wla_3
Harley-Davidson WL Pięknie zachowany WLA 1942 r. Foto: otomoto.pl

Wojskowa wersja motocykla była nieco odmienna do cywilnego WL. Zmiany polegały na wydłużeniu widelca w celu zwiększenia prześwitu, zamontowaniu osłony miski olejowej, obniżeniu przedniej lampy by chronić ją podczas zderzenia. Podniesiono również przedni błotnik, co zapobiegało gromadzeniu się błota.

To część najłatwiej dostrzegalnych usprawnień, chociaż w prezentowanym egzemplarzu żadne nie zostało zachowane, zapewne ze względów praktycznych.

1942_model_wla_4
Harley-Davidson WL Pięknie zachowany WLA 1942 r. Foto: otomoto.pl

Dodajmy jeszcze, że model z roku 1942 o mocy 23 KM kosztował wówczas 379,84 dolarów. Było to minimalnie mniej niż cywilna wersja WL. Mówiąc inaczej, rząd amerykański otrzymał rabat w wysokości szesnastu centów za sztukę.

Wojenna wersja Harleya-Davidsona wystawiona na sprzedaż we wrocławski salonie kosztuje więcej. Sprzedawca chciałby uzyskać za motocykl 72 tysiące złotych, czyli według aktualnego kursu nieco ponad 18 tys. dolarów.

Źródło: otomoto.pl

%d bloggers like this: