Trójkołowy 01GEN od Yamahy ma sportowe inklinacje, ale wygląda dziwacznie

Trójkołowe konstrukcje nie robią już takiego wrażenia jak jeszcze kilka lat temu, bo klienci oswoili się z tego typu maszynami. Swoje zrobiły modele w rodzaju Peugeot Metropolis 400i czy Piaggio MP3 300ie.

Rynek trójkołowców rośnie i specjalizuje się w co raz większym stopniu. Po jednej stronie znajdują się potwory w rodzaju Can-Am Spyder F3, a pod drugiej niewielkie, żwawe koniki, choćby Yamaha Tricity 125, którą japoński koncern wprowadził do sprzedaży w tym roku.

Yamaha MWT-9_05
Yamaha 01GEN. Foto: Yamaha

Kolejna konstrukcja z tego segmentu, zresztą również od Yamahy, została pokazana podczas odbywających się właśnie targów Tokyo Motor Show. Koncepcyjny model 01GEN, którego robocza nazwa brzmi „Cornering Master”, wyposażony jest w silnik o pojemności 850 cm3. Nie jest to nowy napęd, lecz dostosowany do 01GEN trójrzędowiec z MT-09.

Szczególne właściwości 01GEN, podkreślone w nazwie i w filmie promocyjnym, dotyczą świetnych możliwości skrętnych, co wynika z konstrukcji i lepszej stabilności na winklach. Dwa koła z przodu to znacznie więcej powierzchni styku gumy z podłożem.

MWT-9 Leaning Multi-Wheeler. Źródło: You Tube, Yamaha

Uwagę zwraca o wiele bardziej podkreślona, niż w dotychczasowych modelach, sportowa sylwetka, chociaż można dyskutować, czy akurat model 01GEN przyciągnąłby zainteresowanie klientów. Wydaje się, że za bardzo przypomina dwa złączone nieco na siłę, sportowe motocykle.

Oczywiście Yamaha nie zdradza jeszcze, kiedy 01GEN, którego komercyjna wersja zwać się będzie Yamaha MWT-9, trafi do sprzedaży. Japończycy na razie badają jak jest odbierany ich trójkołowiec. Zapewne w ciągu kilku miesięcy potentat motoryzacyjny z Kraju Kwitnącej Wiśni podejmie jakąś decyzję w tej materii.

Źródło: gizmag

%d bloggers like this: