Paryż-Dakar 1991. Motocyklowa bitwa pomiędzy Ciro De Petri a Dannym La Porte

Dziś Halloween, czyli wieczór trochę magiczny i nostalgiczny, dlatego mamy dla Was coś nietypowego. Nagranie sprzed niemal ćwierćwiecza, dokładnie sprzed 24 lal, ale w klimatach znacznie cieplejszych niż te za oknem…

Poniższe, krótkie wideo, to pokaz motocyklowej klasy Alessandro Ciro De Petri oraz Danny’ego La Porte. Film został nakręcony z helikoptera podczas rajdu Paryż-Dakar 1991. Były to jeszcze czasy gdy jeden z najbardziej trudnych i wymagających technicznie wyścigów na świecie rzeczywiście odbywał się na trasie od Paryża do Dakaru w Senegalu.

Trasa wyścigu wynosiła wówczas dokładnie 9 186 kilometrów, zaś kierowcy musieli liczyć głównie na siebie, choćby dlatego, że nie mieli wsparcia GPS (technologia GPS pojawiła się rok później).

Paryż-Dakar 1991. Pojedynek pomiędzy Ciro De Petri a Dannym La Porte. Źródło: YouTube

Pojedynek na jednym z etapów Paryż-Dakar (a właściwie Paryż-Tripolis-Dakar) miał miejsce na pustyni, przy prędkości 130 km/h. Każdy, kto próbował jechać po piachu na motocyklu wie, że nie jest to prosta sprawa. Szczególnie, gdy pod warstwą piasku mogą kryć się ostre kamienie, leje kresowe i tysiąc innych niespodzianek. Szacunek dla tych panów za wolę walki.

W 1991 roku zwycięzcą rajdu w kategorii motocykli został Stephane Peterhansel, który dokonał tego na motocyklu Yamaha YZE750T. Dodajmy, że na tej maszynie Francuz wygrywał Paryż-Dakar w sumie aż sześciokrotnie.

Bohaterowie nagrania nie znaleźli się ostatecznie na pudle, ale Danny La Porte w tym samy roku wygrał trudny Rajd Faraonów, a w kolejnym wyścigu Paryż-Dakar uplasował się na drugiej pozycji.

Źródło: dakar.com

%d bloggers like this: