Helite Airbag Vest na targach AIMExpo 2015. Przypomnijmy jak to działa

Podczas zakończonych niedawno targów AIMExpo 2015 można było przetestować opatentowany jakiś czas temu Helite Airbag Vest, czyli kamizelkę dla motocyklistów, która działa w sposób nieco zbliżony do poduszki powietrznej.

Helite Motorcycle Airbag ADAC Crash Test. Foto: ADAC

Prezentacja na targach, przeprowadzona przez Nicole Starkey, okazała się mało widowiskowa, dlatego wyszukaliśmy starszy film wyprodukowany przez ADAC, dokładnie ukazujący działanie całego systemu Helite Airbag. W praktyce.

Wyjaśnijmy jeszcze, że kamizelka aktywuje się poprzez zerwanie lonży połączonej z nabojem CO2 (linkę montuje się do motocykla). Po rozerwaniu połączenia poduszka napełnia się gazem w zaledwie 100 milisekund. Naboje są wymienne. Według producenta osłona jest skuteczna głównie w mieście, gdzie prędkość jest niższa, ale występują liczne przeszkody.

Helite Motorcycle Airbag ADAC Crash Test. Źródło: You Tube, Helite Airbag

Oczywiście korzyść z posiadania takiej kamizelki jest bezdyskusyjna. Z drugiej strony na prezentowanym materiale wyraźnie widać, jak wątłą ochronę stanowią wszelkiego rodzaju osłony…

Głowa manekina uderza w szybę, co powoduje dewastację szyjnego odcinka kręgosłupa. Sam upadek też nie wygląda najlepiej, lędźwiowy fragment pleców zostałby prawdopodobnie zdruzgotany. Licznych złamań kości, w tym obu nadgarstków, kości promieniowych i łokciowych, oraz obu nóg, nie liczymy.

W ofercie polskiego dystrybutora Helite znajduje się pięć modeli kamizelek z poduszką powietrzną, jednak ich ceny nie są niskie. Zaczynają się od 2 149 zł.

Źródło: motorcyclistonline

%d bloggers like this: