Co się dzieje z nieosłoniętym ciałem, które spotka się z asfaltem? Jak działają ochraniacze?

Kwestię osobistej ochrony motocyklisty, tzw. kompletu ochraniaczy, poruszaliśmy już niejeden raz. Tym razem przypomnijmy krótki, ale bardzo działający na wyobraźnie film, który powstał dla francuskiej telewizji.

Warto zwrócić uwagę, że prędkość jest stosunkowo niewielka, to zaledwie 30 km/h, zaś czas kontaktu wynosi ok 3 s. Dodajmy jeszcze, że w rzeczywistości nacisk wywierany na podłoże może być większy, bowiem dochodzą takie czynniki jak ułożenie ciała, jego ciężar, siła uderzenia, itd.

Źródło: You Tube, Faire de la moto

Trudno również ocenić czas ekspozycji ręki, nogi, czy innej części ciała na kontakt z podłożem, bowiem zazwyczaj motocyklista, który nieszczęśliwe zetknie się z asfaltem, bezwładnie turla się po drodze.

Przypomnijmy jeszcze, że w 2014 r. motocykliści uczestniczyli w 2 378 wypadkach drogowych. Zginęło w nich 261 osób, zaś rannych zostało 2 495 ludzi. W pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku Policja odnotowała 131 wypadków z udziałem motocyklistów. Zginęły w nich 23 osoby, a 117 zostało rannych. W tym okresie miało miejsce także 297 kolizji z udziałem jednośladów.

Źródło: lerepairedesmotards

%d bloggers like this: