Twój motocykl jest ciężki jak żarty Karola Strashburgera? Oto sposób, jak go podnieść po wywrotce

Duże motocykle są bardzo ciężkie, na przykład model Harley-Davidson Road Glide Ultra, który waży bez płynów 422 kilogramy. Przeciętna waga dwukołowego szczęścia ze stajni H-D wynosi średnio 300 kg, a pokaźnych rozmiarów maszyny innych producentów wcale nie są lżejsze.

Tego ciężaru motocyklista nie odczuwa podczas jazdy, ale już kiedy trzeba wtoczyć jednoślad do garażu, jego waga daje się solidnie we znaki plecom, ramionom i nogom. Oczywiście to przyjemne obciążenie, bo przecież to nie rower i musi swoje ważyć, zdarzają się jednak różne awaryjne sytuacje, kiedy motocykl po prostu się wywróci. Co zrobić gdy już leży?

wywrocony_motocykl_01
Przed próbą podniesienia motocykla warto rozpiąć kurtkę. Foto: gixxer.pl

Oczywiście należy go jak najszybciej podnieść, ale nie każdy ma siłę oraz gabaryty Roberta Burneiki, a pomoc przygodnych osób wcale nie jest taka oczywista, choćby dlatego, że akcja może mieć zdarzyć się w miejscu i czasie, gdy nie będzie kogo poprosić o wsparcie.

Jak zatem samodzielnie podnieść bardzo ciężki motocykl? Na pewno nie zalecamy tego robić, ciągnąć kierownicę do góry. Skręcony kręgosłup i duże obciążenie pleców może spowodować poważną kontuzję. Sprawa jest jeszcze bardziej problematyczna jeśli z leżącym motocyklem musi poradzić sobie kobieta.

Rozwiązanie tego problemu zaprezentowano na przykładzie motocykla H-D podczas NY Motorcycle Show. Nie jest to nowy patent, ale nie każdy go zna, więc warto sprawę przypomnieć. Aby udowodnić jakie to łatwe, prezentację w NY prowadzi przedstawicielka płci pięknej.

Jak podnieść wywrócony motocykl. Źródło: You Tube, AutoMotoTube

Instruktorka zwraca uwagę m.in. na to, aby wyłączyć zapłon i wysunąć nóżkę motocykla. Podniesienie maszyny tym sposobem rzeczywiście nie nastręczą większych problemów. Czy macie swoje własne, równie skuteczne patenty?

Źródło: motodimension

%d bloggers like this: