Jak Księżyc w pełni, czyli niesamowity motocykl od firmy Akrapovič

Akrapovič to słoweńska firma istniejąca od początku lat 90. ubiegłego wieku, założona przez wielkiego fana motoryzacji i motocykli oraz byłego kierowcę rajdowego, Igora Akrapoviča. W motocyklowym świecie układy wydechowe z logo Akrapovič mają wielką renomę, co ciężko jest wytłumaczyć, ale można łatwo zrozumieć, kiedy się te wydechy usłyszy.

Full Moon. Foto: Akrapovič

Słoweńska firma znana jest również z nietypowych projektów motocykli, a ostatnim z nich jest Akrapovič Full Moon, którego koncepty zaprezentowano jeszcze pod koniec zeszłego roku podczas Custombike Show w Bad Salzuflen w Niemczech. Projekt Full Moon powstał przy współpracy z Slovenian Dreammachine Motorcycles, czyli ekipy, która zasłynęła w 2011 roku budując kosmiczny motocykl, nazwany później Morsus.

Full Moon jest jednośladem chyba jeszcze bardziej futurystycznym, chociaż specjaliści dostrzegają w nim pewne aspekty art deco, elementy dekadencji późnych lat 20. XX wieku i obłych kształtów rodem z takich legend jak Alfa Romeo 8C.

Full Moon. Foto: Akrapovič

Z desek kreślarskich Full Moon zjechał w kwietniu bieżącego roku i od tego czasu można go spotkać na największych motocyklowych targach i wystawach na całym świecie, na których nieodmienne wzbudza ogromne zainteresowanie. Oczywiście to wspaniała reklama dla firmy Akrapovič, i o to w tym projekcie chodziło. Niestety również dlatego zapewne nigdy nie ujrzymy Full Moon na drogach, a szkoda.

Co kryje się pod księżycową nazwą? Sercem maszyny jest replika silnika S&S Knucklehead o pojemności 1524 cm3, jednak uwagą przyciąga przede wszystkim potężne, 30 calowe koło przednie oraz zabudowany tył maszyny, w którym kryją się oczywiście dwa kominy Akrapovič.

Prezentacja modelu Full Moon. Źródło: You Tube, carbikenetwork

System hydrauliczny unosi tą jednostkę nieco do góry, bowiem w innym wypadku szorowałaby brzuchem po asfalcie. Twórcy projektu zrobili również wszystko, aby ukryć wszelkie możliwe przewody i kable. To się rzeczywiście udało. Co ciekawe, ta maszyna jest w pełni sprawna, sterowna i można na niej swobodnie jeździć.

Źródło: Motor Cyclist

%d bloggers like this: