Motocyklowe przesądy, jest się czego bać?

Miejskie legendy, tzw. urban legends, mają poczesne miejsce w motocyklowej „mitologii”. Należą do nich dłuższe opowieści i mity, choćby o motocyklu-mordercy, który niczym słynna „Christine” Stephena Kinga regularne zabija swoich kolejnych właścicieli. Inna historia dotyczy sławnego The Biker’s Bell, dzwonka odganiający złe moce. Jest tych opowieści o wiele więcej. Być może jeszcze do nich powrócimy, bo to świetne straszydła na zlotowe ogniska wieczorową porą, szczególnie te doprawione szklaneczką od pana Jacka Danielsa.

Dziś zebrałem dla Was jednak coś innego. Są to przesądy, z którymi każdy motocyklista się zetknął, część znana, inne mniej, niektóre dość logiczne, pozostałe zupełnie odjechane. Jak uniknąć pecha? Co przynosi szczęście? Na co uważać?  To tylko zabobony, ale powiedzmy sobie szczerze, niemal każdy odczuwa lekką niechęć widząc czarnego kota przebiegającego przez drogę, lub podając komuś rękę w progu domu. Takich obaw, czysto motocyklowych, jest wcale niemało.

Kask na ziemi to problem?

Zacznijmy od oczywistej oczywistości. Nie chcesz nieszczęścia, nie kładź kasku na ziemi. Dlaczego? Bo to gwarantowana gleba i pech w najczystszej postaci, gorszy niż rozsypana sól, zbite lustro i piątek trzynastego razem wzięte. W sieci można znaleźć relacje motocyklisty, który potwierdza ten przesąd w całej rozciągłości, ale z nieco innego powodu. Otóż do jego kasku leżącego na ziemi przedostały się mrówki, które później przemaszerowały koledze po szyi na plecy. No i oczywiście dalej. Nie będziemy dociekać jak daleko dotarły. W innym wariancie tej przestrogi zabronione jest wieszanie kasku na lusterku. Jeśli spadnie i się potoczy, to samo stanie się z głową motocyklisty. Chyba warto zapamiętać te przypadki i nie popełniać podobnych błędów.

Nie rzucaj mięsem w motocykl

Kto przeklina swój motocykl? Ostrożne osoby nigdy nie powiedzą złego słowa swojej maszynie, przynajmniej w jej obecności. Jeżeli będziemy utyskiwać, że się psuje, grzeje, nie pali, itd., jednoślad zrewanżuje się później w dwójnasób, może na złość nie odpalić lub wjedzie w dziurę na drodze. Wiele osób potwierdza ten przesąd, ale jeśli już ktoś rzucił mocnym słowem w kierunku swojego stalowego rumaka, jeszcze nie jest wszystko stracone…

Przytul się to maszyny

Kto z Was poklepuje lub głaszcze bak po udanej przejażdżce? Zapewne znajdzie się parę osób, ale nie ma się czego wstydzić, bo to gest, którym niegdyś kowboj dziękował wierzchowcowi za wspólną wędrówkę. W końcu motocykl to taki stalowy rumak. Nie ma sensu wrzucać mu kostkę cukru do baku, ale przyjacielski klaps w błotnik podobno nie zaszkodzi, a może nawet pomóc. Szczególnie w wypadku wcześniejszej sytuacji, gdy się powiedziało o jedno lub dwa ciężkie słowa za dużo.

A może czerwona wstążka?

Motocykle w ogóle mają wyjątkowy status u swoich właścicieli, znacznie wyższy niż samochody, może dlatego, że niebezpieczeństwo jest tuż, tuż, na wyciągnięcie dłoni, a nie za warstwą blach i poduszek powietrznych. Parkujecie swoje maszyny wraz z innymi motocyklami? Jeśli tak, to trzeba również wiedzieć, że wspólne parkowanie ma swoje przesądy. Najstarsza lub najważniejsza maszyna powinna zostać ozdobiona czerwoną wstążką, aby nie była zazdrosna o inne motocykle i zachowywała się jak należy. Podobno ten przesąd sprawdza się niemal zawsze. Źródła tego zwyczaju leży w starożytnym Rzymie. Kolor czerwony był wykorzystywany jako znak ochrony. Przy dziecięcych wózkach i łóżeczkach zawieszano czerwoną kokardkę albo medalik, aby złe moce nie zauroczyły dziecięcia.

Magia liczb w rejestracji

Kolejna, niby błacha sprawa, to cyfry w tablicy rejestracyjnej. Z oczywistych względów niemile widziana jest trzynastka, ale także suma cyfr, która daje ten wynik. Tak, warto się teraz zastanowić i szybko policzyć. Pechowa trzynastka wywodzi się od króla Francji, Filipa IV, który w 1307 kazał pojmać wszystkich przywódców templariuszy i w piątek 13. spalił 54 zakonników łącznie z wielkim mistrzem. Filip połasił się na bogactwo potężnego zakonu, ale długo się skarbami nie nacieszył. Wielki mistrz zakonu Jakub z Molay rzucił klątwę na zdradzieckiego władcę i papieża. Obaj po roku już nie żyli.  Wracając jeszcze na chwilę do pechowej trzynastki, jeśli ten dzień akurat wypada w kalendarzu, to wcale nie obawiajmy się wsiąść na motor, natomiast nie należy kichać, kąpać się i zakładać nowej koszulki. Stara może być.

Druga pechowa cyfra to zero. Jeśli już się trafiła w rejestracji, to można je zneutralizować malując na środku zera kropkę. Czarna plama wypełni „dziura energetyczną”, a właściciel będzie mógł jeździć bez obaw.

Zdałeś prawko? Zdepcz je!

I jeszcze szybka porada antypechowa dla świeżo upieczonych motocyklistów. Nowe prawo jazdy trzeba koniecznie nadepnąć, na szczęście. Pamiętacie jak się „święciło” budy w szkole? To trochę podobna zasada, chodzi natomiast o spokojną i bezpieczną jazdę, a nie podryw małoletnich koleżanek. Natomiast nie wolno zdanego prawa jazdy opijać. Jest w tej „ludowej prawdzie” głębszy sens, bo ułańska fantazja rodzi się najczęściej po kilku głębszych, a co ma w końcu robić naładowany procentami gość z jeszcze ciepłym prawem jazdy w ręku?

Naklejki bywają groźne

Jeśli lubicie naklejki to trzeba zwracać baczną uwagę na ich treść. Nie jest dobrze, jeśli są to hasła w stylu „Oddam pół ręki za Intrudera dźwięki”. Takie rymowanki to zaproszenie dla złych mocy, które traktują podobne dewizy jako ofertę handlową i bardzo chętniej z niej skorzystają, lecz niekoniecznie tak jak my to rozumiemy. Nikt przecież chce stracić dłoni i do końca życia słyszeć rozlegający się w głowie warkot widlaka.

Wędrując po zakamarkach motocyklowych forów natrafiłem również na kompletnie szalone przesądy i żarty, ale z racji ich specyficznego, nomem omen, uroku, podzielę się nimi z Wami.

Oddech mrocznego żniwiarza i drabina

Zastanawialiście się choćby, co należy zrobić z zaparowaną szybką? Otóż „jeśli szybka paruje to trzeba… jechać szybciej, bo kostucha goni”. To podobno wystarczy, żeby zostawić ją daleko z tyłu. Bardziej popularny przesąd dotyczy drabiny. Tak jak nie wolno pod nią przechodzić, równie niebezpieczne jest przejeżdżanie. Co prawda niełatwo znaleźć się w takiej sytuacji, ale jak wiadomo, licho nie śpi. A skąd się wzięła drabina? Jedna wersja mówi o świętym kształcie starożytnych Egipcjan. Oparta drabina stanowi fragment trójkąta, symbolu życia. Nie należy go naruszać.

Druga wersja jest znacznie późniejsza, z początków XIX wieku. Skazani na śmierć więźniowie musieli wchodzić po drabinie na szubienicę. Po śmierci ich dusze pozostawały u podstawy, bo były niegodne wejść do nieba. Przechodzenie lub przejeżdżanie tuż obok potępionych dusz to proszenie się o kłopoty. Dlatego właśnie drabiny są bardzo podejrzane, a do pomocy przy wkręceniu żarówki w żyrandolu lepiej użyć krzesła.

Duch na highway’u

Pewien amerykański właściciel starego H-D napisał na jednym z forów, że należy skinąć głową przejeżdżając koło zabitego na drodze zwierzęcia. Dlaczego? Ma to uniemożliw duchowi uczepienie się motocyklisty. Inny forumowicz polecał zawieszenie na motocyklu orlego pióra. To symbol wolności, lotu, lekkości, a także wewnętrznej siły. Według Johna, te cechy zyska również ozdobiona piórem maszyna. Uwaga. Jeśli ktoś nie ma orlego pióra, może być pęczek lotek innych, pomniejszych ptaków. Nie działają tylko pióra drobiu domowego. Kury, kaczki i indyki odpadają.

Czarny skuter i zielony motocykl

I jeszcze krótko na temat wydawałoby się niezwiązany ze przesądami. Chodzi o skutery. Większość jest niegroźna, ale jeśli motocyklistę wyprzedzi czarny skuter, następnego dnia lepiej nie wychodzić z domu. Ten żart przypomina nieco legendę o pechowych, zielonych motocyklach, swoją drogą, mającą pewne postawy.  W USA od lat przesądne osoby nie kupowały zielonych motocykli. Dlaczego? W tym kolorze były wojskowe Harleye z Drugiej Wojny Światowej. Ich kierowcy byli wystawieni na ostrzał jak kaczki na polowaniu i często ginęli. Tak powstał nowoczesny folklor i przesąd o tym, że zielone motocykle przyciągają do właściciela pecha, a nawet sprowadzają na niego śmierć. Jeden z czytelników magazynu Go For A Ride zarzekał się, że jego znajomy kupił zielonego Road Glide’a i po krótkim czasie poważnie zranił się w nogę. Sytuacja powtórzyła się jeszcze dwukrotnie, aż wreszcie właściciel harry’ego przemalował motocykl na czarno. Podobno problemy zniknęły niemal natychmiast. Mówiąc krótko, zielony kolor zostawiamy dla trawy i puszek Heinekena.

Nie ma się czego bać

Przesądy były, są i będą. To przejaw szerszego zjawiska, cecha ludzkiej natury, konieczności tłumaczenia rzeczy niewytłumaczalnych, ale też element motocyklowej kultury, którą można traktować z przymrużeniem oka lub nieco bardziej poważnie. W gruncie rzeczy najważniejsze jest to, że wraz z mitologią rodzi się poczucie jedności, tradycji, wspólnej drogi. A jeśli wszystkie te niebezpieczeństwa i obawy są tylko wydumane, to pozostają przecież wspaniałe opowieści. I o to przecież chodzi, prawda?

Andrzej Sitek

258 komentarzy

 1. Pingback: Motoped Survival Bike to maszyna dla prawdziwych twardzieli. Co sprawia, że jest tak nietypowa? | inforiders.pl

 2. Pingback: Osiem niebezpiecznych sytuacji, czyli koszmar motocyklisty i horror na drodze | inforiders.pl

 3. Pingback: Kamerka dla motocyklisty to nic nowego? Graava Action Camera to coś więcej… | inforiders.pl

 4. Pingback: Nie wskażesz, kto kierował twoim pojazdem? I tak poniesiesz pełną karę | inforiders.pl

 5. Pingback: Czarny lód, czyli niebezpieczeństwo dla życia motocyklisty. Co to w ogóle jest? | inforiders.pl

 6. Pingback: Longchamp Le Pliage

 7. Pingback: Sac Longchamp Pliage Paris

 8. Pingback: sac longchamp france

 9. Pingback: longchamp sac prix neuf

 10. Pingback: sac longchamp bleu

 11. Pingback: sac longchamp soldes

 12. Pingback: Sac Longchamp Pliage Pas Cher

 13. Pingback: sac longchamp pas cher

 14. Pingback: Sac Michael Kors Pas Cher

 15. Pingback: Marque Longchamp Homme

 16. Pingback: Sac Longchamp Petit Derniere

 17. Pingback: Longchamp Sac A Main Homme

 18. Pingback: Sac Toile Longchamp Paris

 19. Pingback: Sac A Mains Longchamp Belle

 20. Pingback: Sac Pochette Longchamp Homme

 21. Pingback: Sac Tissu Longchamp Derniere

 22. Pingback: Porte Monnai Sac Longchamp Pas Cher

 23. Pingback: Sac Bandoulière Longchamp Nouvelle

 24. Pingback: Longchamp Petit Sac Paris

 25. Pingback: Sacs Cabas Longchamp Derniere

 26. Pingback: Pochette Longchamp Vert

 27. Pingback: Boutique Sac Longchamp Toile Bandouliere

 28. Pingback: Sac à Dos Longchamp Paris

 29. Pingback: Boutique Longchamp Sac Toile

 30. Pingback: Sac Pliage Voyage Longchamp Prix

 31. Pingback: Sac Longchamp Doré Pas Cher

 32. Pingback: Sac Longchamp L Pas Cher

 33. Pingback: Sac En Toile Longchamp Pas Cher

 34. Pingback: Sac Longchamp Hobo

 35. Pingback: フェンディ 時計 プレゼント

 36. Pingback: Sac gucci pas cher

 37. Pingback: Nike Tn Pas Cher

 38. Pingback: Bijoux

 39. Pingback: ray ban originali basso prezzo veneto

 40. Pingback: ray ban plegables

 41. Pingback: nuevas botas nike 2014

 42. Pingback: nike air max orange 2016 nabucco

 43. Pingback: oakley falsas baratas 2016

 44. Pingback: nike air max 90 buy online

 45. Pingback: nike air max 90 women

 46. Pingback: ã€

 47. Pingback: ray ban justin brown gradient nails

 48. Pingback: Anarchy Audio 《アナーキー・オーディオ》 BaaBzz 【White Version】

 49. Pingback: 【エントリーでポイント10倍】JIMMY CHOO ショルãƒ

 50. Pingback: 絵画 ジャーゲン ゴッツクラブ 「ブロッサム バウンティ」 アート・贈り物

 51. Pingback: Hawaii Honolulu Seal Wall Vinyl Art インテリア アート お祝い

 52. Pingback: 10月の誕生石 京セラ クリエイティッドã

 53. Pingback: lunette oakley eyepatch review

 54. Pingback: 保線小屋とモーターカー :クラシック ストーリー 未塗装キット HO(1/87) AC-0026

 55. Pingback: 【SOLDOUT】【2015秋冬新作】DANCE WITH DRAGON|ダンスウィズドラゴン|デビルスタãƒ

 56. Pingback: sac longchamp voyage noir

 57. Pingback: CHANEL シャネル マトラッセ ラウンドファスナー 長財布【中古】 【used B】

 58. Pingback: アシックス ASICS メンズ ゲル GEL-Cumulus 15 Lite-Show ランニングシューズ 【ランニング】

 59. Pingback: gafas de sol de mujer ray ban

 60. Pingback: lunette ray ban en carbone

 61. Pingback: 【USB3.0-SATAアダプタプレゼントä¸

 62. Pingback: 草木染め手織りスカーフ

 63. Pingback: ディレイア プãƒ

 64. Pingback: マックス 電子チェックライター EC-310 8桁 (JX-JX-472256)【02P19Dec15】

 65. Pingback: ナイキ サッカー レプリカジャケット ブラジル CBF オーセンティック N98 (589853-703) PROSHOP B&D

 66. Pingback: nike air max 2013 ext ultramarine

 67. Pingback: gafas oakley azules

 68. Pingback: ray ban 4037

 69. Pingback: oakley verkooppunten amsterdam

 70. Pingback: oakley store españa

 71. Pingback: nike air pegasus oferta

 72. Pingback: occhiali da sole ray ban aviator 3025

 73. Pingback: prezzi oakley jawbone

 74. Pingback: oakley frogskins lx prescription xanax

 75. Pingback: oakley a roma

 76. Pingback: oakley occhiali valentino rossi

 77. Pingback: nike air thea goedkoop

 78. Pingback: scarpe nike maculate

 79. Pingback: ray ban aviator large metal rb3025

 80. Pingback: occhiali ray ban prezzi e modelli 3d

 81. Pingback: nike free pink

 82. Pingback: gafas de sol ray ban polarizadas en el corte ingles

 83. Pingback: oakley holbrook julian wilson polarizadas baratas

 84. Pingback: nike air donkerblauw

 85. Pingback: oakley radarlock path pris danmark 2016

 86. Pingback: ray ban 1937

 87. Pingback: gafas oakley crankcase colombia

 88. Pingback: ray ban wayfarer replica kopen 32gb

 89. Pingback: precio gafas ray ban de ver

 90. Pingback: zapatillas nike para chicas

 91. Pingback: occhiali oakley neve

 92. Pingback: occhiali oakley originali

 93. Pingback: gafas ray ban aviator hombre

 94. Pingback: nike air max 90 hyperfuse rose fluo

 95. Pingback: nike sneakers heren zwart

 96. Pingback: ray ban nep kopen

 97. Pingback: zapatos deportivos nike para hombre

 98. Pingback: nike oceania uomo

 99. Pingback: fake ray ban liteforce

 100. Pingback: ray ban wayfarer graduadas precio

 101. Pingback: ray ban sunglasses 3386 uk

 102. Pingback: ray ban españa los angeles

 103. Pingback: nike air max 06 torino

 104. Pingback: oakley holbrook motogp replica streaming

 105. Pingback: ray ban venta en línea japon

 106. Pingback: oakley holbrook replica philippines 2014

 107. Pingback: occhiali oakley radar heritage

 108. Pingback: ray ban aviator orange lens horaire

 109. Pingback: nike sneakers in washing machine

 110. Pingback: orange oakley radars zurich

 111. Pingback: LH640 Air Force 1 High Uomo Scarpe Nevy Bianco Comprare

 112. Pingback: kyrie 2

 113. Pingback: oakley jawbone baratas 902

 114. Pingback: ray ban briller odense 2016

 115. Pingback: nike free 5.0 blå orange

 116. Pingback: occhiali ray ban a basso costo

 117. Pingback: cartier love bracelet replica

 118. Pingback: nike roshe run baratas mujer

 119. Pingback: sneakers nike bambino

 120. Pingback: www.obrassubterraneas.net

 121. Pingback: Christian Louboutin Outlet UK

 122. Pingback: hermes h bracelet replica

 123. Pingback: cartier love bracelet replica

 124. Pingback: montature occhiali oakley

 125. Pingback: ray ban forhandler oslo 2015

 126. Pingback: www.sigmund-freud.co.uk

 127. Pingback: Cartier love bracelet price

 128. Pingback: http://www.hopeonthestreet.co.uk

 129. Pingback: yeezy shoes

 130. Pingback: hermes bracelet replica

 131. Pingback: oakley occhiali da sole gialli

 132. Pingback: http://www2.terrafem.org/lovebracelet.asp

 133. Pingback: ray ban rb3044

 134. Pingback: Giuseppe Zanotti Replica

 135. Pingback: mcm bag prices

 136. Pingback: Giuseppe Zanotti Replica

 137. Pingback: moncler outlet online

 138. Pingback: Cartier Love Bracelet Replica

 139. Pingback: nike air max ontwerpen nederlands

 140. Pingback: luxury handbags

 141. Pingback: mulberry tree for sale

 142. Pingback: http://www.loftdigital.eu/

 143. Pingback: http://www.leadformance.co.uk/

 144. Pingback: Replica Bvlgari Rings

 145. Pingback: nike air max 2014 rosse

 146. Pingback: Louis Vuitton Belts Replica

 147. Pingback: cheap nike roshe run

 148. Pingback: oakley goggles o frame

 149. Pingback: Cartier love bracelet replica

 150. Pingback: http://www.exhibitionplus.eu/

 151. Pingback: oakley italia occhiali

 152. Pingback: occhiali Ray Ban Catty Clubmaster RB4132 014

 153. Pingback: bvlgari rings replica

 154. Pingback: cristales ray ban

 155. Pingback: ray ban wayfarer 2140 matte black

 156. Pingback: ray ban solbriller profil optik 2014

 157. Pingback: cheap nike

 158. Pingback: gafas ray ban venezuela

 159. Pingback: ray ban with brown case information

 160. Pingback: hermes bracelet replica

 161. Pingback: scarpe nike leggere

 162. Pingback: oakley prescription m frame

 163. Pingback: nike air max 97 dame 2016

 164. Pingback: nike t90 laser iii

 165. Pingback: occhiali ray ban sole 2016

 166. Pingback: ray ban sale in qatar

 167. Pingback: nike air force 1 arctic green for sale

 168. Pingback: Sandales À Talons Or Glamour Et Strap

 169. Pingback: adidas samba ultras

 170. Pingback: Nike Air Force 1 Basso Easter Hunt 3 femmes blanc/rose/gris

 171. Pingback: buy nike shoes online with discount

 172. Pingback: http://news.blazersuksale.com/blazersuksale/12.html

 173. Pingback: http://www.saugatuck.com/galleries/finearts/25.html

 174. Pingback: http://news.ingdaily.com/ingdaily/1.html

 175. Pingback: http://news.jewishecho.co.uk/jewishecho/2.html

 176. Pingback: http://jewelry.benchmarkcommunications.co.uk/bhk/50.html

 177. Pingback: http://blog.teevil.us/teevil.us/58.html

 178. Pingback: http://www.czstv.com/Van-Cleef-Arpels-Couture-Wedding-BandYellow-Gold-with-Paved-Diamonds-p-1114.html

 179. Pingback: http://www.oceanoverde.org/files/utilidades/foro/temp/50.html

 180. Pingback: http://www.cordstrap.cc/Cartier-3-Rod-Wedding-Band-Ring-in-Pink-Gold-With-Pave-Diamonds-p-186.html

 181. Pingback: http://www.jaldety.com/tmp/Template/153.html

 182. Pingback: Nike Free Olympics V2 Men's Shoe Orange/Dark Blue

 183. Pingback: http://www.letshaveaparty.co.uk/Bvlgari-White-Ceramic-Necklace-in-18kt-Yellow-Gold-p-685.html

 184. Pingback: oakley utah

 185. Pingback: http://www.cosycornernorfolk.co.uk/images/details/temp/124.html

 186. Pingback: http://news.spasswelt.net/spasswelt/24.html

 187. Pingback: ray ban round metal mercadolibre

 188. Pingback: http://dualtech.se/Files/page/4.html

 189. Pingback: http://www.paradis-haver.dk/Haveinventar/thumb/home/28.html

 190. Pingback: hvide nike free 6.0

 191. Pingback: adidas primeknit pure boost uk

 192. Pingback: ray ban sunglasses price hk

 193. Pingback: ray ban wayfarer polarised uk

 194. Pingback: http://bisek.se/page/17.html

 195. Pingback: http://www.gullangrafstrom.se/Bilder/image/16.html

 196. Pingback: nike roshe run mujer

 197. Pingback: nike air pegasus 83 w schoenen

 198. Pingback: Oc57 Air Jordan Son Of Mars Low Scarpe Tour GiTuttio Uva Ice Cem

 199. Pingback: http://buscom.se/html/3.html

 200. Pingback: toms light blu lace

 201. Pingback: Occhiali da Sole Tom Ford FT0374 EVA Donne Rosa, Marrone Outlet S0957

 202. Pingback: http://swsociety.se/wp-content/themes/responsive/core/code/8.html

 203. Pingback: Occhiali da Sole Tom Ford FT0372 IVANNA Donne Marrone Outlet S0953

 204. Pingback: Cheap Ray Ban JACKIE OHH II RB4098 Sunglasses K28

 205. Pingback: occhiali ray ban sole 2011

 206. Pingback: nike air max 1 og obsidian

 207. Pingback: nike air max 2014 uomo

 208. Pingback: http://www.intrinsiccrystal.com/images/Icon/19.html

 209. Pingback: Occhiali da Sole Burberry BE4208Q Donne Tartaruga Marrone Outlet S0057

 210. Pingback: occhiali ray ban basso costo fantacalcio

 211. Pingback: costo de unas gafas ray ban

 212. Pingback: vans zapatos baratos tacon

 213. Pingback: http://www.marsgatan.com/List/Controls/23.html

 214. Pingback: oakley holbrook 910 205 oo9102 55 inch

 215. Pingback: maraton asics madrid 2014 3-1

 216. Pingback: HUF Demi Script girocollo - Heather Grigio - prezzo verso il basso

 217. Pingback: Levi Skateboarding riforma L / S Shirt - Ivy Verde - negozio per la vendita

 218. Pingback: oakley frogskins lx polarized review

 219. Pingback: http://grevholms.se/html/2.html

 220. Pingback: Mujer - Tacones Michael Kors Scarlett Negro Smooth Calf

 221. Pingback: http://nyatorp.nu/fb/hem/9.html

 222. Pingback: oakley venta en línea chile mujer

 223. Pingback: http://tropikhalsan.se/python/4.html

 224. Pingback: Route One Occhiali da sole Wayfarer Basics - Negozio Online

 225. Pingback: oakley ski team

 226. Pingback: http://blog.openfrbr.org/openfrbr.org/1.html

 227. Pingback: ray ban 5228 prezzi

 228. Pingback: http://pihl.se/wp-content/plugins/pixlike/14.html

 229. Pingback: http://farran.org/wp-content/themes/twentyeleven/inc/lib/1.html

 230. Pingback: oakley frogskins orange

 231. Pingback: http://ottab.com/wp-content/themes/twentythirteen/js/liy/17.html

 232. Pingback: http://www.letshaveaparty.co.uk/Van-Cleef-Arpels-Sweet-Alhambra-Butterfly-mini-Bracelet-in-White-Gold-with-Tiger's-Eye-p-948.html

 233. Pingback: COUNTERSTRIKE

 234. Pingback: 2015 Nike Air Jordan 4 IVMatrix 3D"Custom Hombre Basketball Zapatillas AJ 30th Grey Silver Retro Sneakers Spain"

 235. Pingback: occhiali da sole oakley scontati

 236. Pingback: nike air max 2016 preto e verde

 237. Pingback: nike air max 2016 gr 47

 238. Pingback: nike free run 3 sort dame pris

 239. Pingback: nike store discount voucher

 240. Pingback: elastico per occhiali oakley

 241. Pingback: toms blu moroccan cutout 2014

 242. Pingback: Elemento Grime Pullover Felpa con cappuccio - Carbone Heather - In vendita

 243. Pingback: asics barcelona rebajas ropa

 244. Pingback: zapatillas salomon mujer mendoza 3909

 245. Pingback: occhiali oakley olimpiadi

 246. Pingback: ray ban aviator arancioni

 247. Pingback: oakley active

 248. Pingback: Comprar lentes de gafas de sol Rayban vidrio de salida de fábrica 52080

 249. Pingback: 75 off oakley sunglasses

 250. Pingback: DC Notch Skate Scarpe - Bianco - ottenere a buon mercato

 251. Pingback: toms blu ikat valance

 252. Pingback: rivenditore nike jordan milano

 253. Pingback: nike pas cher

 254. Pingback: ray ban sunglasses price online shopping

 255. Pingback: nike sb janoski cyber monday

 256. Pingback: España Air Jordan 1 Retro Low Crocodile Edition black yellow purple Zapatillas Barato Ventas

 257. Pingback: Comprar Oakley en vivo de salida de fábrica fuerte 02125

 258. Pingback: URL

%d bloggers like this: