„Captain America”, „Billy Bike”, „Black Death” i inne klasyki. Najsłynniejsze motocykle w filmach. Czy je znasz?

W niektórych filmach motocykle były równie ważne jak bohaterzy i opowiadane przez reżyserów historie. Maszyny w rodzaju „Captain America”, czy „Black Death” nie służył tylko do przemieszczani się z punktu A do B. To ruchome synonimy wolności, symbole kontrkultury kilku kapitalnych dekad, dwukołowe znaki czasów. Oczywiście nie wszystkie filmowe jednoślady niosą ze sobą bagaż historii, część jest po prostu elementem popkultury, a inne zostały zapamiętane wyłącznie dlatego, że były i są odlotowe. Przedstawimy najciekawsze z nich. Zaczniemy od tych najważniejszych…

„Captain America”. Opowieść bez happy endu?

Na pierwszym miejscu musiał znaleźć się klasyk wśród klasyków, obowiązkowo przywoływany w każdej dyskusji o kultowych filmach z motocyklami na pierwszym planie. Chodzi oczywiście maszynę „Captain America” z filmu „Easy Rider”. Obraz w reżyserii Dennisa Hoppera trafił do kin w 1969 roku, zaś w Polsce znany jest pod niezbyt dobrym tytułem „Swobodny jeździec”. Wspomniany Dennis Hopper, poza reżyserią, zagrał również główną rolę.

„Easy Rider” to film drogi. Dwóch motocyklistów, Billy (Dennis Hopper) oraz Wyatta aka Kapitan Ameryka (Peter Fonda) przemierzają południowe Stany Zjednoczone, aby dotrzeć na festiwal Mardi Gras w Orleanie, święto z okazji ostatniego dnia karnawału. W obrazie Hoppera tak naprawdę chodziło o nietolerancję, brak zrozumienia i zwykłą nienawiść, czyli spawy, które są tematami uniwersalnymi, aktualnymi również dziś i pewnie tak samo ważnymi za kolejne czterdzieści lat. Jednak to, co było w nim najpiękniejsze, to motocykle.

Kadr z filmu „Easy Riders”. Foto: www.ahametals.com

Fani dwóch kółek mogli podziwiać kultowy dziś motocykl „Captain America” zbudowany przez Texa Halla i aktora Dana Haggerty’ego, oraz bliźniaczą maszynę zwaną „Billy Bike”, którą w filmie ujeżdżał Dennis Hopper. Na potrzeby filmu zakupiono na policyjnej aukcji w sumie cztery motocykle. Były to modele Harley-Davidson Hydra-Glide z lat 1949-1952 ze słynnym silnikiem H-D Panhead. Pomysł przebudowy wyszedł od Fondy, zaś przeróbki, według jego zaleceń, wykonali Cliff Vaughs i Benjamin F. „Ben” Hardy, czarnoskórzy customerzy z LA.

Na potrzeby filmu maszyny zostały mocno przerobione, jednak z zachowaniem oryginalnych silników. Wykonano je w duchu choppera, co później wyniosło ten styl budowy do głównego nurtu. Skonstruowano dwa modele „Captain America”. Jeden z nich został skradziony, zresztą wraz z dwoma „Billy Bike”, zanim jeszcze film trafił do kin. Drugą maszynę z amerykańską flagą na baku zniszczono w finałowej, pamiętnej scenie filmu. Nie będziemy spojlerować coś się z nim stało, ale motocykl mocno ucierpiał.

Warto dodać, że poważnie uszkodzony egzemplarz został później odbudowany przez Haggerty’ego i sprzedany na aukcji w 1996 roku za 63,5 tys. dolarów. Zakupił go niejaki Gordon Granger z Teksasu. Co najciekawsze, Haggerty zdradził później, że ten motocykl nie był… oryginalny. Dlaczego tak powiedział? Ponieważ „odbudował” i sprzedał jeszcze jeden motocykl będący podobno prawdziwym egzemplarzem „Captain America”, w czym pomogło mu potwierdzenie o autentyczności uzyskane od Petera Fondy. Fonda później zaprzeczył swoim własnym słowom, tłumacząc się, że został przez Haggerty’ego wprowadzony w błąd.

Te sprawy są zresztą o wiele bardziej zawiłe i ciągną się już od wielu lat, a kolejnymi odsłonami afery emocjonuje się pół Ameryki. Ostatni rozdział tej farsy miała miejsce w październiku zeszłego roku, kiedy na jednej z aukcji pojawił się i został zakupiony za bagatela 1,7 mln dolarów, „ostatni zachowany” chopper z Easy Ridera. Po aukcji Peter Fonda zaprzeczył jakoby to mógł być oryginalny „Captain America”, co spowodowało ostateczni wycofanie się kupca z transakcji.

Ów egzemplarz był własnością Michaela Eisenverga z Los Angeles, znanego agenta nieruchomości i kolekcjonera pamiątek związanych z Hollywood, który zakupił maszynę na początku 2014 roku od Johna Parhama. Z kolej ten magnat ze środkowo zachodnich Stanów był właścicielem pojazdu przez 12 lat, w tym czasie maszyna była wystawiona w muzeum motocykli w Anamosa w stanie Iowa. Najciekawsze zaś jest to, że Parham nabył niegdyś kultowy motocykl od… Haggerty’ego.

Dziś istnieje już tyle replik obu motocykli, choćby w muzeum HD w Milwaukee, że nawet gdyby wypłynęły zachowane w oryginalnym stanie, ukradzione niegdyś, trzy motocykle, zapewne zostałyby uznane za niezłe podróbki. Te wspaniałe choppery nadal będą budzić olbrzymie emocje, bo są kwintesencją pewnego, zmiecionego już przez czas stylu życia rebeliantów z końca lat 60. ubiegłego wieku i ich nieograniczonej niczym swobody. Kto za tym nie tęskni?

„The Wild One”, Triumph Thunderbird i historia prawdziwej rozróby

Zanim nastała era „Captain America” jednym z najpopularniejszych obrazków kinowych, w których motocykl jest również ważny jak aktor, był „The Wild One” w reżyserii László Benedeka. „Dziki” trafił do kin w 1953 roku, natomiast główną rolę zagrał Marlon Brando, który jako tytułowy Johnny „The Wild One” Strabler, rozjeżdżał wzdłuż i wszerz kalifornijskie miasteczka w poszukiwaniu dobrej zabawy, chociaż powiedzmy sobie szczerze, że głównie chodziło o rozróby i bijatyki.

Na czele swojego gangu motocyklowego Black Rebels trafia wreszcie do miasteczka Wrightsville, gdzie przybywa również konkurencyjna ekipa pod przywództwem psychotycznego lidera o pseudonimie Chino (w tej roli wystąpił jakby stworzony do niej Lee Marvin). To oczywiście nie mogło dobrze się skończyć. Co najciekawsze, mimo że scenariusz oparto na książce Franka Rooneya, historia odnosi się do prawdziwych wydarzeń, które miały miejsce w 1947 roku, kiedy to cztery tysiące gangsterów na motocyklach opanowało i zniszczyło kalifornijskie miasteczko Hollister.

Kadr z filmu „The Wild One”. Foto: ffw.com.br

Trudno się dziwić, że angielski producent motocykli Triumph, którego model Triumph Thunderbird dosiadał w filmie „Dziki” przez lata odżegnywała się od tego obrazu. Z tego samego powodu aż przez trzynaście lat „The Wild One” nie mógł być oficjalnie wyświetlany w brytyjskich kinach. I jeszcze jedno, wybór motocykla głównego aktora był zupełnie przypadkowy, chociaż nie dla Marlona Brando. Była to bowiem jego prywatna maszyna.

Historycznych filmów z motocyklami w tle było bardzo wiele, choćby „Hells Angels on Wheels” z 1967 roku, w którym główną rolę grał sam Jack Nicholson. Ciekawym związkiem tego obrazu z „Easy Riders” jest osoba László Kovácsa, który w „Hells Angels on Wheels” był odpowiedzialny za zdjęcia, zaś ledwie dwa lata później został dyrektorem zdjęć właśnie na planie „Swobodnego jeźdźca”.

„Hells Angels on Wheels” był dość typowym filmem motocyklowym tamtego okresu, w przeciwieństwie do o wiele późniejszego, ale dla fanów dwóch kółek znacznie ważniejszego „Harley Davidson and the Malboro Man”.

„Harley Davidson and the Malboro Man” oraz niezwykłe losy ich maszyn

„Harley Davidson and the Malboro Man” nie był może arcydziełem kinematografii, jednak ten obraz miał w sobie taki ładunek energii, że nawet dziś, po obejrzeniu filmu, ciężko zwalczyć pragnienie, aby wsiąść na motocykl i ruszyć przed siebie w siną dal. „Harley Davidson and the Malboro Man” powstał we wczesnych latach 90. ubiegłego wieku, kiedy Mickey Rourke (Harley Davidson) i Don Jonhson (Malboro Man) wyglądali jak filmowi amanci, a nie sterani życiem weterani Pierwszej i Drugiej Wojny Światowej. Szczególnie Rourke przeszedł olbrzymią przemianę od czasów „9 i pół tygodnia”, co zresztą doskonale wykorzystał reżyser Darren Aronofsky w filmie „Zapaśnik”, w który Rourke poniekąd gra samego siebie. Za to w obrazie Simona Wincera, Rourke jest jeszcze piękny i młody.

„Harley Davidson and the Malboro Man” to był lekki, skrzący się od humoru film, w którym filozoficznie podchodzący do życia Harley Davidson i szalony kowboj Malboro Man muszą pomóc przyjacielowi w starciu z bankierami, próbującymi wszelkimi sposobami przejąć bar mężczyzny. Co mogą zrobić dwaj motocykliści? Oczywiście obrabować bank. Jak powiadał Harley Davidson It´s better to be dead and cool, than alive and uncool, co w wolnym tłumaczeniu oznacza, iż lepiej być martwym i fajnym, niż żywym i drętwym jak pal Azji. Życiowe motto riderów, a przede wszystkim niezapomniany customowy Harley-Davidson FXR, któremu Mickey Rourke dawał nieźle popalić, stały się kultowe.

Kadr z filmu „Harley Davidson and the Malboro Man”. Foto: atatatv.net

Podobno nietypowy wygląd tej maszyny, którą zbudowała ekipa z Bartels Harley-Davidson z Kalifornii, powstał na podstawie projektu naszkicowanego przez Rourke na barowej serwetce. Na potrzeby filmu zbudowano cztery maszyny zwane „Black Death”, lecz tylko dwie zagrały w filmie. Charakterystyczna grafika z baku motocykla, czyli czaszki i karty, to chyba najlepiej rozpoznawany i najczęściej kopiowany wzór motocyklowy. Jak się dalej potoczyło losy tych maszyn?

Dwa pierwsze, czyli „Black Death 1” i „Black Death 2” zostały… zezłomowane. Jeszcze jeden, zbudowany przez Billy’ego Westbrooke dla Rourke, którego właściwie nie powinno się liczyć, został niemal natychmiast skradziony. Egzemplarz numer trzy, którego szkic wykonał Rourke, zbudowano w Bartels, gdzie powstały wspomniane „Black Death 1” i „Black Death 2”. Czwarty, który skonstruowali Gene i Dave Fournier oraz Allan Barsi z Bartels trafił do MGM, a dziś można go podziwiać w Loess Hills Harley Davidson w stanie Iowa. Został zakupiony od MGM w 1995 roku przez Gene Thomasona za 12 tys. dolarów.

To właśnie ten czwarty motocykl był używany w większości filmowych scen. W trudniejszych, kaskaderskich momentach do walki wkraczał podrasowany numer trzy. Jeździł nim Chuck Zito, aktor, kaskader i członek słynnego gangu Hells Angels, który rozbił tę maszynę w Pelham Bay w październiku 1999 roku. Zito wydał zresztą później własną autobiografię, w której zdradził, że nadal ma ten motocykl lub to, co z niego pozostało. Dodajmy jeszcze, że Black Death numerem trzy był modelem FXLR z 1989 roku, a nie FXR, jak pozostałe.

Dlaczego ten klasyk Harleya z silnikiem Evolution zrobił tak zawrotną karierę? To był motocykl minimalistyczy i surowy. Ten styl wydaje się ponadczasowy i idealne pasował do bohatera, który dosiadał tę maszynę. Harley Davidson również wydawał się niezniszczalny i nie do zdarcia. Tak powstała legenda ich obu, która nadal pobudza fantazje każdego, kto obejrzy ten film, zaś firma Harley-Davidson wciąż spełnia marzenia tysięcy motocyklistów, którzy chcą być chociaż odrobinę takimi, jak wtedy był Rourke.

Czy to koniec tej historii? Zapraszamy do lektury kolejnej części… już za kilka dni.

268 komentarzy

 1. Pingback: U.S. Custom King rozstrzygnięty. Zobacz najlepszego, amerykańskiego Dark Customa na bazie Streeta 750 | inforiders.pl

 2. Pingback: „Silver Grills” na bazie BMW K100 z 1985 roku to mariaż niemieckiej solidności z włoską fantazją | inforiders.pl

 3. Pingback: Uwaga! Awaria na drodze. Czy można motocyklem holować inny jednoślad? | inforiders.pl

 4. Pingback: David Beckham dosiada premierowego Triumpha. Obaj są bardzo tajemniczy. Zobacz to (video) | inforiders.pl

 5. Pingback: Na czym jeździł James Bond i Terminator? Którą maszynę posiada lider zespołu Red Hot Chili Peppers? | inforiders.pl

 6. Pingback: Kamerka dla motocyklisty to nic nowego? Graava Action Camera to coś więcej… | inforiders.pl

 7. Pingback: Silnik z motocykla, cztery koła z samochodu. Czy to ma sens? Oto Honda Project 2×4 | inforiders.pl

 8. Pingback: Harley-Davidson rośnie w siłę. Nowy dealer amerykańskie marki w sobotę otwiera swoje podwoje | inforiders.pl

 9. Pingback: Jaki jest Harley-Davidson Iron? Spowiedź użytkownika | inforiders.pl

 10. Pingback: Elektryczny Empulse TT trafił do sprzedaży. Czy motocykl na baterię ma szansę na sukces? | inforiders.pl

 11. Pingback: sac longchamp pas cher

 12. Pingback: sacoche longchamp pas cher

 13. Pingback: Lunettes Oakley pas cher

 14. Pingback: Ray Ban Pas Cher

 15. Pingback: Acheter Petite Pochette Longchamp

 16. Pingback: Sac Longchamp Pliage Fleuri Pliage

 17. Pingback: Le Sac Longchamp Pas Chère

 18. Pingback: Sac Longchamp Magasin Nouvelle

 19. Pingback: Longchamp Toile Homme

 20. Pingback: Longchamp Sac Bowling Paris

 21. Pingback: Vente Longchamp Officiel

 22. Pingback: Vente Sac Longchamp Tour Eiffel

 23. Pingback: Sac Hobo Longchamp Pas Cher

 24. Pingback: Sac Longchamp Doré

 25. Pingback: Longchamp Pochette Pas Cher

 26. Pingback: Acheter Sac Longchamp M

 27. Pingback: Achat Longchamp Sac Bandouliere

 28. Pingback: Longchamp Sacs à Main Nouvelle

 29. Pingback: Longchamp Officiel Pas Cher

 30. Pingback: Sac Longchamp Sacoche Pas Cher

 31. Pingback: Sac Longchamp Pliage Fleuri Pas Cher

 32. Pingback: Ou Trouver Sac Longchamp Pas Cher

 33. Pingback: Sac Longchamp Soie Satin Pas Cher

 34. Pingback: FENDI ズッキーノ

 35. Pingback: Sac gucci pas cher

 36. Pingback: sac louis vuitton pas cher

 37. Pingback: nike run

 38. Pingback: gafas ray ban 8304

 39. Pingback: oakley baratas milanuncios quads

 40. Pingback: ray ban aviator gradient orange brown urine

 41. Pingback: ボンビネーションショーツ ブラック/30サイズ (MB222823/1852217-BK-30)【QFM1】

 42. Pingback: nike outlet coupon in store 2015

 43. Pingback: パモã

 44. Pingback: 【往復送料無æ

 45. Pingback: nike españa barcelona

 46. Pingback: 【★クリーニング済

 47. Pingback: longchamp prix trousse

 48. Pingback: GUCCI グッチ 181470-A0V0N-2019 ベルト 【Luxury Brand Selection】【ポイント10倍】

 49. Pingback: ミズノ LD CAII メンズ ウォーキングシューズ5KF270

 50. Pingback: ray ban 3176

 51. Pingback: LONGCHAMP ロ

 52. Pingback: 【正規品ã

 53. Pingback: Calvin Klein カルバンクライン Colorblock Pebble Hobo (Black/Gold) カルã

 54. Pingback: venta replicas oakley

 55. Pingback: ギャラリーダイレクト Gallery Direct Light Meets Dark Oversized Gallery Wrapped Canvas インテリア アート お祝い

 56. Pingback: vetement oakley pas cher occasion

 57. Pingback: ミコヤ ローズフレーバー ブルガリア 1kg【送料込/送料無料】

 58. Pingback: 【台数限定!お得な工事費込セッãƒ

 59. Pingback: ray ban solbriller til salg 2015

 60. Pingback: 期間限定 ブリーフケース メンズ バッ

 61. Pingback: 特選 訪問着 æ­

 62. Pingback: nike free woman

 63. Pingback: KOSE コãƒ

 64. Pingback: sac longchamp pliage a vendre

 65. Pingback: バートン(BURTON) スノーボード パンツ(メンズ) [ak] 2L SWASH PANT <2014>【BUCL】

 66. Pingback: oakley valve precio argentina

 67. Pingback: oakley gascan

 68. Pingback: gafas oakley 2011

 69. Pingback: zapatillas nike de vestir

 70. Pingback: oakley goggles hong kong university

 71. Pingback: ray ban bril collectie

 72. Pingback: sandalias oakley hombre 2016 españa

 73. Pingback: goedkope nike blazer

 74. Pingback: lunette soleil oakley polarisante

 75. Pingback: occhiali ray ban collezione 2015 zara

 76. Pingback: ray ban carbon fibre prezzo

 77. Pingback: sac longchamp pliage neo

 78. Pingback: scarpe nike air force quanto costano

 79. Pingback: ray ban wayfarer tartarugati uomo

 80. Pingback: nike running españa

 81. Pingback: ray ban originali basso prezzo liguria

 82. Pingback: ray ban wayfarer nep kopen rotterdam

 83. Pingback: ray ban aviator p

 84. Pingback: nike fc barcelona

 85. Pingback: oakley zonnebril garage rock vr46

 86. Pingback: occhiali da sole ray ban 2014 uomo prezzo medio

 87. Pingback: nike air jordan prime 5

 88. Pingback: oakley radarlock black red

 89. Pingback: oakley gafas 2015 españa

 90. Pingback: nike air max 2011 uomo

 91. Pingback: nike schoenen groningen

 92. Pingback: zapatillas nike barcelona

 93. Pingback: nike air max line

 94. Pingback: occhiali ray ban tarocchi

 95. Pingback: oakley flak jacket polished white

 96. Pingback: oakley italia van

 97. Pingback: oakley occhiali da sole

 98. Pingback: venta zapatillas nike air max

 99. Pingback: mcm designs

 100. Pingback: oakley stockholm udsalg online

 101. Pingback: coach factory online

 102. Pingback: christian louboutin sneaker price of

 103. Pingback: york mulberry outlet

 104. Pingback: nike schoenen online outlet sales recensies

 105. Pingback: men mcm

 106. Pingback: oranje nike voetbalschoenen

 107. Pingback: ray ban sunglasses

 108. Pingback: very prive louboutin

 109. Pingback: oakley glasses retailers

 110. Pingback: michael kors outlet

 111. Pingback: hot handbags

 112. Pingback: coach outlet

 113. Pingback: occhiali oakley jawbone non originali

 114. Pingback: hermes carre

 115. Pingback: oakley prezzi bassi lodi

 116. Pingback: coach factory outlet

 117. Pingback: alviero martini shop online

 118. Pingback: coach factory online

 119. Pingback: oakley evade

 120. Pingback: kyrie 2

 121. Pingback: ray ban 3025 58 14

 122. Pingback: oakley da vista 2013

 123. Pingback: nike air max 90 premium

 124. Pingback: occhiali Ray Ban RAY-BAN Wayfarer RB53

 125. Pingback: ray ban solbriller i guld

 126. Pingback: dk biography annie oakley 22

 127. Pingback: oakley frogskin hong kong 2014

 128. Pingback: greece myths

 129. Pingback: ray ban zonnebril sticker

 130. Pingback: http://www.exhibitionplus.eu/

 131. Pingback: oakley deuce coupe holbrook - iridium jazz

 132. Pingback: nike air max 2016 nike id

 133. Pingback: nike free 5.0 44 odense

 134. Pingback: cheap oakley sunglasses

 135. Pingback: Prada Belts Cheap

 136. Pingback: moncler outlet online

 137. Pingback: nike outlet store amsterdam

 138. Pingback: yeezy shoes

 139. Pingback: cartier love bracelet replica

 140. Pingback: Giuseppe Zanotti Outlet

 141. Pingback: occhiali ray ban a basso prezzo liguria

 142. Pingback: Cartier Love Bracelet Replica

 143. Pingback: ray ban pilot solbriller dame football

 144. Pingback: cheap oakley sunglasses

 145. Pingback: nike air max ltd 45

 146. Pingback: Hermes Bracelet and belts Replica

 147. Pingback: http://www.finditireland.eu/c-jewelry/c-bracelets

 148. Pingback: Cartier love bracelet replica

 149. Pingback: hermes bracelet replica

 150. Pingback: oakley radarlock hard case

 151. Pingback: cartier love bracelet replica

 152. Pingback: Giuseppe Zanotti outlet

 153. Pingback: mulberry clutch

 154. Pingback: cheap oakley sunglasses wholesale

 155. Pingback: http://www.perriercomedyawards.co.uk/h-bracelets

 156. Pingback: ray ban españa

 157. Pingback: ray ban kopen winkel xl

 158. Pingback: Christian Louboutin Outlet UK

 159. Pingback: www.sigmund-freud.co.uk

 160. Pingback: giuseppe zanotti instagram

 161. Pingback: nike free 5.0 run dame 2014

 162. Pingback: Cartier watch

 163. Pingback: www.obrassubterraneas.net

 164. Pingback: http://www.triple-s.org/search.asp?c-jewelry/c-bracelets

 165. Pingback: nike air max 60 euro ticket

 166. Pingback: http://www.loftdigital.eu/

 167. Pingback: occhiali ray ban vintage

 168. Pingback: cheap nike

 169. Pingback: cartier love bracelet replica

 170. Pingback: oakley pit bull baratas 50cc

 171. Pingback: Nero Frame RB2140 occhiali Ray Ban Wayfarer DW31

 172. Pingback: gafas oakley baratas paypal

 173. Pingback: nike air max 2014 womens running shoe

 174. Pingback: cheap nike roshe run

 175. Pingback: nike 2016 air max

 176. Pingback: nike free 3 orange jumpsuit

 177. Pingback: cheap nike glasses

 178. Pingback: nike free 5.0 fitness randers

 179. Pingback: ray ban 2132 uomo

 180. Pingback: ray ban clubmaster polarized pris 2016

 181. Pingback: prada sunglasses

 182. Pingback: christian louboutin pigalle black leather 38

 183. Pingback: nike air max 1 47.5

 184. Pingback: ray ban sunglasses military discount

 185. Pingback: Asos Cuir Chaussures Derby

 186. Pingback: adidas originals junior uk

 187. Pingback: ray ban wayfarer cuir noir

 188. Pingback: ray ban store usa

 189. Pingback: http://news.ingdaily.com/ingdaily/12.html

 190. Pingback: hollister online

 191. Pingback: http://www.saugatuck.com/galleries/finearts/29.html

 192. Pingback: http://news.spasswelt.net/spasswelt/39.html

 193. Pingback: http://www.jaldety.com/tmp/Template/28.html

 194. Pingback: http://jewelry.benchmarkcommunications.co.uk/bhk/25.html

 195. Pingback: http://www.czstv.com/Hermes-Vintage-Clic-Clac-H-Bracelet-in-18kt-White-Gold-with-White-LeatherWide-p-912.html

 196. Pingback: http://news.blazersuksale.com/blazersuksale/10.html

 197. Pingback: http://www.cosycornernorfolk.co.uk/images/details/temp/55.html

 198. Pingback: http://www.cordstrap.cc/Van-Cleef-Arpels-Vintage-Alhambra-Black-Onyx-Butterfly-Earstuds-Pink-Gold-p-1139.html

 199. Pingback: http://blog.openfrbr.org/openfrbr.org/31.html

 200. Pingback: ray ban clubmaster knockoffs

 201. Pingback: http://www.oceanoverde.org/files/utilidades/foro/temp/53.html

 202. Pingback: http://blog.teevil.us/teevil.us/7.html

 203. Pingback: http://news.jewishecho.co.uk/jewishecho/140.html

 204. Pingback: nike roshe run shoes

 205. Pingback: http://wemarketing.se/moncler/temp/24.html

 206. Pingback: nike free run 2 sort hvid grå

 207. Pingback: sale on ray ban aviators

 208. Pingback: http://www.letshaveaparty.co.uk/Bvlgari-Ring-in-18kt-White-Gold-with-Black-Onyx-p-839.html

 209. Pingback: occhiali da sole oakley lifestyle

 210. Pingback: Lakai Fura Skate Scarpe - Noce - DI SUCCESSO

 211. Pingback: nike air max 2016 donna

 212. Pingback: vans amarillo fosforito hombre

 213. Pingback: http://enhand.se/ckfinder/skins/hitter/8.html

 214. Pingback: Dakine 365 Confezione 21L Zaino - Psyched - Senza Vendita fiscale

 215. Pingback: ray ban clubmaster precio mexico 68

 216. Pingback: http://nyatorp.nu/fb/hem/27.html

 217. Pingback: zapatillas salomon chinas mujer

 218. Pingback: toms coral and blu quilted 9665

 219. Pingback: Occhiali da Sole BVLGARI BV7018F Uomo Grigio Nero Outlet S1726

 220. Pingback: vans atwood precio

 221. Pingback: oakley frogskins polarized review

 222. Pingback: http://vinumstables.se/themes/priter/3.html

 223. Pingback: Qb42 Donna Nike Air Jordan 6 Basket Nero Rosa Blu Alta Qualit

 224. Pingback: schoenen nike heren

 225. Pingback: jkccrjaqep

 226. Pingback: occhiali ray ban a specchio

 227. Pingback: http://www.paradis-haver.dk/Haveinventar/thumb/home/98.html

 228. Pingback: http://bmwhighperformers.com/mail/code/11.html

 229. Pingback: nike air max 90 tape

 230. Pingback: oakley remedy

 231. Pingback: http://arewater.com/nc-cms/content/upload/page/4.html

 232. Pingback: occhiali oakley jawbone polarizzati fotocromatici

 233. Pingback: occhiali Ray Ban Highstreet RB4147 005

 234. Pingback: Ray Ban RB 4105 wayfarer vouwen opvouwbare 601 middelmatig zonnebril factory outlet

 235. Pingback: oakley frogskins arms

 236. Pingback: http://www.handledareinorr.se/html/27.html

 237. Pingback: http://www.letshaveaparty.co.uk/Van-Cleef-Arpels-Yellow-Gold-Gold-Magic-Alhambra-3-Malachite-Motifs-Earclips--p-1311.html

 238. Pingback: Hombre - Botas adidas Terrex Fast X Mid GTX® Rich Azul/Negro/Azul

 239. Pingback: nike air force 1 rosse e nere

 240. Pingback: Le centinaia Sempre Slant Felpa con cappuccio - Gunmetal Heather - Autorizzazione ufficiale

 241. Pingback: http://www.paradis-haver.dk/Haveinventar/thumb/home/42.html

 242. Pingback: http://zirconium.se/media/5.html

 243. Pingback: http://xn--blekingeveteranbtar-gxb.se/wp-content/plugins/participants/6.html

 244. Pingback: NBA

 245. Pingback: Asics Gel-Lyte velocità Scarpe - Antinfortunistico Giallo / Nero - Best Buy

 246. Pingback: oakley gloves

 247. Pingback: Adidas ADV Clr Blst T-shirt - bianco - Grande sconto

 248. Pingback: Nike Air Foamposite One 2014 Black Green Hombre Zapatillas Spain

 249. Pingback: oakley motogp sunglasses

 250. Pingback: scarpe nike air force 1 colorate

 251. Pingback: nike air max 39.99

 252. Pingback: vans para niños baratas 2014

 253. Pingback: ray ban sunglasses replacement lenses

 254. Pingback: asics zaragoza queretaro

 255. Pingback: oakley radar distressed

 256. Pingback: 2013 recién llegado Louis Vuitton gafas de sol de descuento de salida 708481

 257. Pingback: fake nike lebron corks

 258. Pingback: taglie scarpe toms

 259. Pingback: nike store amsterdam zuidoost

 260. Pingback: precios de zapatillas salomon en san juan xxiii

 261. Pingback: Reebok ventilatore media Trainers avvio in Blu -Low Prezzo

 262. Pingback: ray ban stock

 263. Pingback: oakley gafas rebajas

 264. Pingback: Nike Tn Pas Cher

 265. Pingback: DC Inwood S / S Shirt - Indigo Micro - Senza Vendita fiscale

 266. Pingback: nike free run pink

 267. Pingback: NBA2K16

 268. Pingback: http://www.liturgie.cc/Christian-Louboutin-Single-Ita-120mm-Black-p-1817.html

%d bloggers like this: